Strona 1 z 1

FAQ PC

PostNapisane: 2011-07-07, 21:45
przez Cleo
Tutaj znajdziesz odpowiedzi na nastepujace pytania:

POCZĄTKI
1. Co to jest postcrossing?
2. Co muszę zrobić, żeby brać udział w tym projekcie?
3. Czy to jest bezpłatne?
4. Jak się zarejestrować?
5. Jak mam wylosować kogoś, komu wyślę kartkę?
6. Za ile mam kupić znaczek?
7. Wysyłać czystą kartkę w kopercie, czy lepiej adresować właśnie kartkę?
8. Co napisać? I jak?
9. Otrzymałem pierwszą kartkę! Gdzie mam ją zarejestrować?
10. Numer ID jest nieczytelny, błędy, lub system nie chce kartki zarejestrować. Co robić?
11. Ile kartek mogę mieć jednocześnie w drodze?
12. Gdzie mogę sprawdzić skąd kartka do mnie idzie?
13. Nie mam czasu/ochoty na dalszy udział w projekcie. Co powinienem zrobić?

WYMIANY NIEOFICJALNE
1. Co to jest swap?
2. Co to jest RR?
3. Co to jest tag?
4. Co to jest TYC?

INNE
1. Dlaczego mam więcej kartek otrzymanych niż wysłanych?
2. Co to znaczy „Expired” i kiedy kartka staje się taką?
3. Czy muszę wrzucać skany zdjęć wysłanych i otrzymanych kartek?
4. Wylosowany adres do Chin/Rosji jest napisany po naszemu i po chińsku/cyrylicą. Co robić?
5. Czy można mieć dwa lub więcej kont?
6. Co zrobić, aby w podróży mieć po jednej kartce do jednego kraju?
Dlaczego w trakcie jednego losowania losuję kilkakrotnie te same kraje?POCZĄTKI

1. Co to jest postcrossing?

Postcrossing to w skrócie międzynarodowy projekt pozwalający wysyłać i otrzymywać kartki pocztowe z całego świata. Mało kto z nas ekscytuje się tym, że dostał kartki świąteczne od dalekiej rodziny. Bardziej już cieszy nas pocztówka z wakacji znajomych, ale naprawdę ciekawe jest, gdy obca osoba z drugiego końca świata wysyła nam pocztówkę z ciekawym zdjęciem. Wyobraź sobie, że i ty możesz dostawać kartki pocztowe z całego świata!


2. Co muszę zrobić, żeby brać udział w tym projekcie?

Wystarczy, że zarejestrujesz się na stronie :arrow: postcrossing.com.

Później wystarczy tylko uzupełnić swój profil i wylosować pierwsze adresy. Gdy pocztówka dojdzie do nadawcy i ten doda numer identyfikacyjny do systemu (który ty umieścisz na kartce [zostanie on wylosowany dla Ciebie przez system]) system wylosuje komuś Ciebie, jako osobę do której ktoś wyślę pocztówkę. Po tym, jak otrzymasz kartkę musisz ją sam zarejestrować w systemie. Proste prawda?


3. Czy to jest bezpłatne?

Samo bycie użytkownikiem projektu nic nie kosztuje. Jednak należy pamiętać, że wysylka kartek to koszt znaczka oraz samej kartki pocztowej :D. Jednak Ci, co wysyłają do nas kartkę też ponoszą takie same koszta. Na pewno lepiej wysyłać kartki niż palić papierosy :-)


4. Jak się zarejestrować?

Wystarczy wejść na stronę www.postcrossing.com. Klikamy na „create your account”.

Obrazek

Następnie przechodzimy do strony gdzie musimy podać nasze dane.

Obrazek

Tam zaznaczamy od gory:
w punkcie 1: panstwo, wojewodztwo i miasto/ miejscowosc
w punkcie 2: wpisujemy swoj username, email i haslo
UWAGA: email, jaki podasz jest bardzo wazny, tam beda przychodzic wszelkie informacje zwiazane z projektem
w punckie 3 nalezy wpisac adres, na ktory beda przychodzic do ciebie kartki

Po uzupełnieniu danych klikamy w przycisk „sing me up” Teraz wystarczy już kliknąć w link aktywacyjny, którego otrzymam na maila. Konto w postcrossing.com założone.

Połowa drogi za nami. Ale co zrobić, żeby otrzymywać kartki? Pierwszy krok należy do Ciebie. To ty musisz wysłać kartkę pierwszy. Gdy zaś ona dotrze do adresata, a ten zarejestruje ją w systemie, ktoś inny wyśle kartkę właśnie do Ciebie!


5. Jak mam wylosować kogoś, komu wyślę kartkę?

To bardzo proste. Po zalogowaniu do systemu wystarczy wejść z zakładkę „send a postcard.” Na obrazku ponizej, oznaczone czarna strzalka.
Na początku możemy wylosować pięć osób którym wyślemy kartki. Oczywiście każdej z nich kartkę musimy wysłać. Widzimy teraz kilka poleceń, o których powinniśmy wiedzieć. Widać to na obrazku poniżej.

Obrazek

Przed wylosowaniem musimy jeszcze zaznaczyć pole, które potwierdza naszą akceptacje regulaminu (czerwona strzalka)
po czym przyciskasz "request address" (fioletowa strzalka)

Teraz czekamy 2 sekundy i proszę! Oto system wylosował nam naszego odbiorcę. Mamy podany jego adres oraz informacje z jego profilu. Z reguły jest coś o sobie, oraz to jakie lubi kartki. Gdy masz problem z przetłumaczeniem – napisz w dziale CENTRUM TŁUMACZEŃ.
W kratce mamy podany dokładny adres odbiorcy, który musimy albo przepisać albo wydrukować i nakleić na kartkę. Przy czym ta druga opcja jest dużo lepsza, zwłaszcza jeśli wylosujesz adres do Chin, Japonii, czy Rosji. :-)
NIE ZAPOMNIJ WPISAĆ ID wylosowanej kartki, którą masz zamiar wysłać.

6. Za ile mam kupić znaczek?

Po zmianie cennika Poczty Polskiej obowiązują tylko dwie ceny znaczków na pocztówkę. Niezależnie od kraju/kontynentu, w którym mieszka adresat kartki, potrzebujesz znaczka za 5,00 zł (przesyłka ekonomiczna) lub za 5,20 zł (przesyłka priorytetowa).

Pamiętaj jednak - jeśli przy wysyłce poza Europę zdecydujesz się na znaczek ekonomiczny, pocztówka może podróżować nawet do dwóch miesięcy!

Pamiętaj również, aby wysyłając pocztówkę jako priorytet zaznaczyć to odpowiednio [!] Możesz nakleić specjalną nalepkę, napisać obok znaczków PRIORYTET /PRIORITAIRE lub poprosić panią na poczcie o przybicie odpowiedniej pieczątki.

W tym wątku znajdziesz podpowiedzi jak złożyć znaczki za 5,00 zł.
A tutaj nasze stanowisko w sprawie podniesienia opłat.


7. Wysyłać czystą kartkę w kopercie, czy lepiej adresować właśnie kartkę?

To zależy od upodobań postcrossera którego wylosowałeś. Z reguły w profilu danej osoby napisane jest, czy chce ona kartkę ostemplowaną tj. obiegową (zazwyczaj pisze: written, stampped, not envelope), czy czystą (unwritten and in envelope). Gdy nic na ten temat nie jest napisane, zdecydowanie lepiej wysłać adresowaną kartkę


8. Co napisać? I jak?

Zazwyczaj pisze się kartki w języku angielskim. Jeśli znasz także inny język sprawdź w profilu osoby jakimi językami się posługuje (rubryka „Speaks”), być może będziesz mógł napisać kartkę w tym języku. Czasami osoba, którą wylosowaliśmy, chce aby napisać jej kilka słów w języku ojczystym (w tym wypadku polskim), a następnie je przetłumaczyć.

Jak napisać kartkę? Najważniejsze: zawsze wpisuj ID kartki. Możesz także napisać swój nick postcrossingowy, dzięki temu w razie problemów z rejestracją kartki systemowi będzie łatwiej Ciebie znaleźć.

Obrazek


9. Otrzymałem pierwszą kartkę! Gdzie mam ją zarejestrować?

Gratulacje! Zarejestrowanie kartki wykonujemy w zakładce „Register a postcard”. W pierwszych dwóch rubrykach podajemy numer ID umieszczony na kartce. W rubryce poniżej, możemy napisać jakąś wiadomość do osoby od której dostaliśmy kartkę. Możemy podziękować, albo poprosić o jakiś kontakt. Możemy też zostawić puste. Lepiej jednak wygląda, aby napisać chociaż nadawcy zwykłe "thanks" za poświęcony czas i pieniądze.

Staraj się rejestrować wszystkie pocztówki w możliwie najszybszym czasie, gdyż jest to irytujące, jeśli adresat zwleka z zarejestrowaniem kartki. Sami wiemy z jaką niecierpliwością oczekujemy, aż nasze kartki zostaną w końcu zarejestrowane.


10. Numer ID jest nieczytelny, błędy, lub system nie chce kartki zarejestrować. Co robić?

Postcrossing jest przygotowany również na takie sytuacje. W zakładce, w której rejestruje się kartki znajduje się odnośnik, gdzie można zgłosić problem administracji.

Obrazek

Wystarczy wpisać wszystkie informacje, które znajdziemy na kartce mogące pomóc w zidentyfikowaniu nadawcy i wysłać zgłoszenie. Po jakimś czasie w skrzynce powinna znaleźć się informacja o znalezieniu poszukiwanego numeru ID.


11. Ile kartek mogę mieć jednocześnie w drodze?

Początkowo możesz mieć w podróży 5 kartek, z czasem jednak liczba ta zwiększa się. Im więcej Twoich kartek zostanie zarejestrowanych, tym więcej kartek będziesz mógł wysyłać.
Limit zacznie się zwiększyć zaraz po tym jak zostanie zarejestrowanych 5 pierwszych wysłanych przez Ciebie pocztówek. Limit kartek do wysłanie będzie wzrastał początkowo co 10 doręczonych pocztówek, później co 50.

Innymi słowy:
Jeśli masz zarejestrowane 0-4 kartki – możesz mieć w drodze jednocześnie 5 kartek.
Jeśli masz zarejestrowane 5-14 kartek – możesz mieć w drodze jednocześnie 6 kartek.
Jeśli masz zarejestrowane 15-24 kartek – możesz mieć w drodze jednocześnie 7 kartek.
Jeśli masz zarejestrowane 25-34 kartek – możesz mieć w drodze jednocześnie 8 kartek.
Jeśli masz zarejestrowane 35-49 kartek – możesz mieć w drodze jednocześnie 9 kartek.
Jeśli masz zarejestrowane 50-99 kartek – możesz mieć w drodze jednocześnie 10 kartek.
Jeśli masz zarejestrowane 100-149 kartek – możesz mieć w drodze jednocześnie 11 kartek.
Jeśli masz zarejestrowane 150-199 kartek – możesz mieć w drodze jednocześnie 12 kartek.
itd.

Maksymalny limit kartek do wysłania to 35 pocztówek.


12. Gdzie mogę sprawdzić skąd kartka do mnie idzie?

Nigdzie. Projekt zakłada, że to skąd kartka do nas przychodzi pozostaje niewiadomą, aż do momentu wyciągnięcia jej ze skrzynki. Dzięki temu czeka nas za każdym razem niespodzianka.


13. Nie mam czasu/ochoty na dalszy udział w projekcie. Co powinienem zrobić?

Jeśli przyjdzie czas, że nie chcesz już bawić się w postcrossing, a mimo to przyszła do Ciebie jakaś karteczka, staraj się zawsze ją zarejestrować, gdyż ktoś poświęcił swój czas i pieniądze na to by pocztówka do Ciebie dotarła, jakakolwiek by ona nie była.
W dobrym tonie jest oznaczyć swój profil, jako inactive, wtedy system nie będzie Cię uwzględniał przy losowaniu i zostajesz "wykluczony" z zabawy. Możesz to zrobić wchodząc w zakładkę „Edit account”. Kiedy zechcesz znów wrócić do zabawy wystarczy znów zmienić swój profil na active, wówczas wszystkie kartki, które powinny do Ciebie przyjść po zmienieniu swojego statusu profilu na nieaktywny zostaną do Ciebie dostarczone (innymi słowy – Twój adres zostanie przez kogoś wylosowany).

Jeśli jesteś jednak przekonany, że na pewno nigdy więcej nie będziesz się bawił w postcrossing możesz również skasować swoje konto. Pamiętaj jednak, że jest to decyzja nieodwracalna i wszystkie Twoje dotychczasowe dane kartek w systemie przepadną, nawet jeśli za jakiś czas ponownie się zarejestrujesz pod tym samym nickiem.WYMIANY NIEOFICJALNE

1. Co to jest swap?

Swap to wymiana niemal identyczna jak ta oficjalna, z tą różnicą, że kartkę otrzymujesz od osoby, do której kartkę wysyłasz. Jeśli na profilu osoby, z którą chciałbyś się wymienić (spodobała Ci się konkretna kartka wysłana przez nią, zależy Ci na kartce z kraju, z której dana osoba pochodzi) w rubryce Interested in direct swaps widnieje „Yes” wówczas możesz śmiało wysyłać do niej wiadomość. Jeśli osoba będzie na wymianę chętna wymieniacie się adresami i wysyłacie sobie nawzajem kartki. Oczywiście można też próbować pisać do osób, które mają zaznaczone „No”, należy się jednak liczyć z brakiem odzewu.

Jeśli chcesz, aby potencjalne osoby wiedziały, że jesteś zainteresowany swapami możesz to zaznaczyć wchodząc w zakładkę „Edit profile” i na jej samym dole zaznaczyć opcję „Check if you are interested in receiving requests for direct swaps from other postcrossers.”

Warto też wiedzieć, że wiele osób stosuje zasadę, iż pierwsza kartkę wysyła ta osoba, która zaproponowała swap i dopiero po jej otrzymaniu wysyła swoją. Celem tego jest zapobiegnięcie ewentualnym wyłudzeniom.


2. Co to jest RR?

RR (skrót od Round Robin) to grupowa forma nieoficjalnej wymiany. RRy zwykle są tematyczne, to znaczy, że w ich ramach wymieniamy się kartkami przedstawiającymi konkretny temat i podzielone na grupy. W ramach grupy każdy wysyła do każdego, co oznacza, że dostaniesz tyle kartek, ile wyślesz. Po zapisaniu się do konkretnej grupy RRa i jej skompletowaniu czekasz na adresy osób, a następnie wysyłasz do nich pocztówki związane z tematem. Nigdy nie należy zapominać o napisaniu nazwy RRa, grupy oraz swojego nicku. Zwykle trzeba także informować na łamach forumowego tematu zarówno o wysłaniu, jak i otrzymaniu kartek.


3. Co to jest tag?

Istnieją dwa rodzaje tagów, w każdym przypadku wiąże się to jednak – jak zawsze – z wysyłaniem kartek. Zwykły tag polega na tym, że wysyłasz kartkę osobie, którą zatagujesz, czyli tę, po której napisałeś post. Tobie kartkę wysyła natomiast ta osoba, która zataguje Ciebie. Taki też tag istnieje na naszym forum.
Istnieją jednak również tematyczne tzw. „offers tag”, w których ktoś proponuje kartki, jakie może wysłać i to ta osoba, jeśli ją zatagujesz wysyła Ci kartkę. Ty z kolei wyliczasz kartki, które jesteś w stanie zaoferować i wybraną wysyłasz temu, kto Ciebie zataguje.

4. Co to jest TYC?

TYC to skrót od Thank You Card i oznacza kartkę, którą wysyła się w zamian za otrzymaną kartkę oficjalną, która tak nam się spodobała, że chcemy osobie wysyłającej specjalnie podziękować. Analogicznie taką samą kartkę z podziękowaniami możemy otrzymać za nasze kartki oficjalne. Opcja ta oczywiście nie jest obowiązkowa, jeśli nie czujesz potrzeby wystarczy zwykła wiadomość z podziękowaniami.


INNE

1. Dlaczego mam więcej kartek otrzymanych niż wysłanych?

Za losowanie naszego adresu odpowiada algorytm, według którego w zamian za naszą jedną zarejestrowaną kartkę nasz adres losowany jest przez jedną osobę. Zdarzają się jednak błędy systemu, jednak jest to błąd na naszą korzyść.


2. Co to znaczy „Expired” i kiedy kartka staje się taką?

Taka pocztówka to kartka, która po 60 dniach od wylosowania przez nas adresu nadal nie została zarejestrowana przez adresata. Powody tego mogą być różne – kartka zaginęła po drodze, adresat zaprzestał udziału w postcrossingu. Kartka, która staje się expired zwalnia nam miejsce w kartkach podróżujących, co oznacza, że w zamian za nią możemy wylosować kolejny adres, ale nadal może być zarejestrowana przez adresata. Jeśli w ciągu 365 dni od wylosowania to jednak nie nastąpi wówczas znika ona zupełnie z systemu.


3. Czy muszę wrzucać skany zdjęć wysłanych i otrzymanych kartek?

Nie, jest to możliwość, nie wymóg. Pamiętaj jednak, że wrzucając skany kartek otrzymanych zmniejszasz szansę na to, że otrzymasz dubla, czyli taką samą kartkę, jaką już masz. Wrzucając skany kartek wysłanych zwiększasz swoje szanse na zgodę w wymianie nieoficjalnej, czyli swapie – osobie łatwiej będzie stwierdzić czy posiadasz kartki, które ona zbiera.


4. Wylosowany adres do Chin/Rosji jest napisany po naszemu i po chińsku/cyrylicą. Co robić?

To Ty decydujesz, którym adresem zaadresujesz swoją kartkę, niemniej jednak według adresatów pocztówka dojdzie szybciej jeśli napiszesz adres w ich języku i alfabecie. Jeśli nie znasz tego alfabetu – odradzamy własnoręczne jego przepisywanie, gdyż w niektórych językach niewyraźnie lub niedokładnie napisany znaczek może oznaczać zupełnie coś innego i kartka nie będzie mogła być doręczona do adresata. Jeśli masz drukarkę wydrukuj adres i naklej go na pocztówkę (pamiętaj jednak o dopisaniu nazwy państwa w naszym języku lub języku angielskim), jeśli jej nie masz – wybierz adres pisany naszym alfabetem.


5. Czy można mieć dwa lub więcej kont?

Można, niemniej jednak po jakimś czasie liczba kartek, które mogą być jednocześnie w drodze zwiększa się i prowadzenie dwóch kont staje się nie tylko czasochłonne, ale i kosztowne. Oczywiście, możesz po jakimś czasie zrezygnować z prowadzenia jednego z kont, ale czy nie lepiej zająć się jednym kontem?


6. Co zrobić, aby w podróży mieć po jednej kartce do jednego kraju?
Dlaczego w trakcie jednego losowania losuję kilkakrotnie te same kraje?


Jeśli nie chcesz mieć w podróży powtarzających się krajów wówczas w zakładce „Edit profile” powinieneś ODZNACZYĆ opcję Check if you prefer to send to repeated countries (does not affect the postcards you receive). This option is experimental.
Zaznaczona opcja eksperymentalna polega na tym, że wysyłasz do krajów z których na PC jest najwięcej użytkowników, czyli przy jednorazowym losowaniu 5 adresów może się nawet zdarzyć, że wszystkie kartki polecą do jednego kraju. Jeśli więc chcesz tego uniknąć – po prostu odznacz tę opcję, wówczas w podróży będziesz mieć po jednej kartce do każdego kraju.

przygotowała: Pasażerka uaktualniając starą wersję wykonaną przez Bruna.

PostNapisane: 2011-07-07, 21:47
przez Cleo
Kochani dzięki pomocy i ingerencji pasażerki udało sie stworzyć nowy FAQ. Mamy ogromną nadzieję,że pozwoli Wam to łatwiej zapoznać się z ideą postcrossingu, w szczególności nowym użytkownikom.

Pozdrawiamy:
Administracja i Moderacja forum.

PostNapisane: 2012-03-25, 17:09
przez Ata_
Przypominam o miejscu, w którym można szybko uzyskać informacje o zasadach funkcjonowania PC [!]
Może zadasz pytanie, znajdziesz na nie odpowiedz właśnie tutaj ;]

PostNapisane: 2013-02-11, 19:22
przez Spiaca
BARDZO Prosze dodac do FAQ:
;D

pytanie: chce dostawac kartki z mojego kraju, gdzie mam sobie to zaznaczyc?

odpowiedz: edycja profilu, patrz obrazek w poscie: viewtopic.php?p=208463#p208463

tutaj gdzie czarna strzalka
ZAZNACZ jesli chcesz wysylac i dostawac kartki do/z wlasnego kraju
Obrazek


pytanie: ciagle wysylam kartki do Rosji /badz innego powtarzajacego sie kraju/ jak to zmienic?

odpowiedz: edycja profilu, patrz obrazek wyzej gdzie masz edycje profilu i tutaj gdzie czerwona strzalka
ZAZNACZ jesli chesz wysylac do powtarzajacych sie krajow
Obrazek

pytanie: chce swapowac, gdzie o ty powiadomic?

odpowiedz: edycja profilu, patrz obrazek wyzej gdzie to masz i tutaj na zielona strzalke
ZAZNACZ jesli jestes zainteresowany swapami
Obrazekpytanie: czy moge zmienic zdjecie/skan kartki w galerii otrzymanych?

odpowiedz mozesz, ale jak wywalisz skan/zdjecie aktualny to razem z tym znikna favy, jesli sa takoowe


pytanie: czy moge dodac skan wwyslanej kartki jak juz ja ktos otrzymal

odpowiedz: nie, ale mozesz pisac wiadomosc do odbiorcy i prosic o przyslugemozna edytowac moje pytania/odpowiedzi zeby byly ladniej/grzeczniej napisane [wink]

Re: FAQ PC

PostNapisane: 2013-03-13, 10:25
przez Fabian60
WItam!
Proszę jeszcze raz "łopatologicznie" ;) jeśli NIE CHCĘ otrzymywać pocztówek z Polski to ma zaznaczyć "Check if you would like to (also) send and receive postcards to and from your own country. " cz ma pozostać to nie zaznaczone?
Pozdrawiam
Fabian

Re: FAQ PC

PostNapisane: 2013-03-13, 10:58
przez jabajbaj
Fabian60 napisał(a):WItam!
Proszę jeszcze raz "łopatologicznie" ;) jeśli NIE CHCĘ otrzymywać pocztówek z Polski to ma zaznaczyć "Check if you would like to (also) send and receive postcards to and from your own country. " cz ma pozostać to nie zaznaczone?
Pozdrawiam
Fabian

Jeśli nie chcesz, to pozostaw to okienko puste, niezaznaczone.

Re: FAQ PC

PostNapisane: 2013-08-06, 16:42
przez Spiaca
[!] [!]

Jesli masz pytania lub jakies watpliwosci, to tutaj mamy fajny dzial viewforum.php?f=5

gdzie znajdziesz odpowiedz na wiekszosc pytan, lub smialo pytaj i ktos Ci odpowie :)

Re: FAQ PC

PostNapisane: 2014-02-21, 14:39
przez Ata_
Od 10 marca 2014 r. [!]
"New Terms of Service for Postcrossing.com

After months in the making, Postcrossing is ready to introduce its new Terms of Service. The new Terms of Service will become effective on March 10th, so please take the time to read them, as they will apply to all Postcrossing accounts from that date onwards.

If you don't agree with the terms or have any questions, you should read this page. http://www.postcrossing.com/help/what-a ... ean-for-me

Read the Terms of Service for Postcrossing.com. http://www.postcrossing.com/tos "